Dbanie o sylwetkę a zdrowie

Smukła sylwetka to marzenie większości ludzi. Dla niektórych jest to przesadnie ważne i wtedy mówimy o niezdrowej obsesji/zaburzeniach odżywienia, ale dla innych to po prostu chęć normalnego wyglądu, poczucia komfortu i zdrowia. Czasem aby to osiągnąć potrzebne są małe zmiany, a w niektórych przypadkach bardziej radykalne, ale jedno jest pewne- w dbaniu o sylwetkę nie możemy zapominać o własnym zdrowiu, bo jest ono zbyt cenne.

Ludzie często rozpoczynają dbanie o sylwetkę od przejścia na dietę. Zdarza się, że nie jest to konieczne, bo wystarczy jedynie zmienić niektóre niezdrowe nawyki żywieniowe, ale czasami jest to bardzo ważne, by móc cieszyć się smukłym ciałem. Niestety wiele osób powiela w tej sytuacji duży błąd- szukają oni gotowych diet w internecie czy różnego rodzaju czasopismach, bo np. poleca tę dietę ktoś znany lub obok planu żywieniowego znajduje się zdjęcie z rzekomymi efektami stosowania go. Wszystko to zachęca do przetestowania na sobie tak przygotowanego jadłospisu, bo skoro komuś się udało osiągnąć podobny cel, to może warto spróbować?

Dlaczego warto dobrać indywidualnie sposób odżywiania?

Pierwszą i podstawową rzeczą jaką powinniśmy zapamiętać o gotowych dietach jest to, że jeśli są one dostępne dla każdego to znaczy, że nie są odpowiednie dla nikogo. Można to bardzo łatwo uargumentować chociażby przyglądając się pracy kadry dietetycznej „Projekt zdrowie”. Zatrudnieni tam specjaliści układają diety dla różnych pacjentów i co bardzo ważne-żadna z nich nie jest taka sama. W ich pracy bardzo ważne jest indywidualne podejście do danej osoby, ponieważ plan żywieniowy powinien być dostosowany do potrzeb organizmu, a każdy organizm jest inny. Zanim ktoś otrzyma nawet krótki jadłospis, np. tygodniowy, to musi udzielić swojemu dietetykowi szczegółowego wywiadu. Dotyczy on nie tylko preferencji żywieniowych pacjenta czy nietolerancji pokarmowych, ale również jego stylu życia oraz chorób którymi jest dotknięty. Wszystko to stanowi fundament dalszej współpracy ze specjalistą. Dopiero wtedy możemy być pewni, że zrobiliśmy wszystko jak należy, by zadbać o sylwetkę, a tym samym o zdrowie.

Droga na skróty

Są wśród nas również osoby, które chciałyby dojść na skróty do wymarzonej sylwetki. Skrótami tymi są m.in. szybkie kuracje odchudzające. Gwarantują one błyskawiczne efekty i brak efektu jo-jo, ale cena, jaką za to płacimy jest ogromna, bo walutą jest w tym przypadku nasze zdrowie. Kuracje te polegają najczęściej na przyjmowaniu tabletek, w których składzie znajdują się toksyczne substancje, często zagrażające nie tylko ludzkiemu zdrowiu, ale i życiu, m.in. jaja/główki tasiemca czy dinitrofenol (fitotoksyczny bojowy środek trujący, który podczas wojny w Wietnamie był używany do niszczenia lasów).

Jak widać w kierunku ważnych, życiowych zmian nie należy podejmować ogromnych przedsięwzięć. Lepiej zacząć od małych kroków, tj. wizyty u dietetyka, stosowania się do jego zaleceń oraz uprawianie aktywności fizycznej dostosowanej do naszych możliwości. W tym wszystkim specjalizuje się zespół dietetyków z „Projekt zdrowie”, którzy mają rzetelną wiedzę na temat żywienia i z pewnością stworzą bezpieczny, indywidualny plan żywieniowy dla każdej i każdego z nas. Pod opieką tych dietetyków mamy gwarancję osiągnięcia sukcesu w postaci smukłej sylwetki, a co najważniejsze- odbędzie się to bez uszczerbku na naszym zdrowiu, które powinno być dla nas priorytetem nieustannie.