Guma guar – właściwości, zastosowanie

Jesteś świadomym konsumentem, więc dokładnie analizujesz skład, na etykiecie widzisz E412 i odstawiasz produkt na półkę, bo E jest szkodliwe. To błąd, bo nie wszystkie składniki E są niebezpieczne dla zdrowia. E412 to symbol gumy guar, która jest składnikiem całkowicie naturalnym.

Czym jest guma guar?

Gumę guar pozyskuje się z rośliny o nazwie Cyamopsis tetragonoloba należącej do rodziny bobowatych, powszechnie nazywanej guar. 80% światowej produkcji pochodzi z Indii, reszta zaś z Pakinstanu, Australii oraz Stanów Zjednoczonych.

Guma guar produkowana jest w formie proszku, który bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie. Ma właściwości zagęszczające i żelujące. Więcej na temat składu gumy guar i jej właściwości możesz przeczytać na stronie .https://bioswena.pl/gumy-guar

Zastosowanie gumy guar w przemyśle spożywczym

Guma guar nie posiada zapachu, a jej smak jest neutralny. Z tego względu najszersze zastosowanie znalazła przede wszystkim w przemyśle spożywczym jako zagęstnik i stabilizator różnego rodzajów sosów, kremów oraz słodyczy.

Ze względu na roślinne pochodzenie guma guar z powodzeniem znalazła zastosowanie w kuchni wegetariańskiej oraz wegańskiej zastępując żelatynę.

Guma guar nie zawiera glutenu, dlatego jej właściwości stabilizujące wykorzystywane są przy produkcji pieczywa i ciast dla osób będących na diecie bezglutenowej.

Guma guar nie jest trawiona w przewodzie pokarmowym, ale w całości wydalana, dlatego dodawana jest do wielu składników diety odchudzającej dając uczucie sytości. Poziom łaknienia ulega znacznemu zmniejszeniu.

Zastosowanie gumy guar w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym

Właściwości zagęszczające gumy guar sprawiły, że jest ona chętnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym do zagęszczania szamponów, past do zębów, mydeł w płynie oraz różnego rodzaju kremów.

W przemyśle farmaceutycznym guma guar dodawana jest przede wszystkim do leków o przedłużonym działaniu. Guar powoduje stopniowe uwalnianie się substancji aktywnych zawartych w lekach. Dzięki temu wystarczy jedna tabletka na dobę zamiast 2 lub 3.

Guma guar znalazła także zastosowanie w przemyśle papierniczym, tekstylnym poprawiając gęstość produktów. Zapobiega ich rozwarstwianiu się oraz zapewnia większą wyrazistość kolorów.

Dotychczas prowadzone badania nad gumą guar potwierdziły, że jest substancją naturalną i nie powoduje żadnych skutków ubocznych szkodliwych dla organizmu.

Guma guar dostępna jest w sklepach ze zdrową żywnością lub sklepach internetowych, np. https://bioswena.pl/gumy-guar.