Próchnica- jak sobie z nią radzić?
Jak się okazuje, próchnicę można wyleczyć, trzeba tylko wiedzieć, jakie podjąć kroki, aby móc poradzić sobie z konsekwencjami działania bakterii w naszej jamie ustnej. Oczywiście, znacznie prościej jest zapobiegać wytwarzaniu się próchnicy, a można to robić poprzez regularną diagnostykę stanu naszej jamy ustnej w gabinecie dentystycznym. Szybko wykrytą próchnicę w zębie można znacznie łatwiej zaleczyć jeszcze zanim zacznie powodować poważne ubytki. Wobec tego jak leczyć próchnicę?
Leczenie oraz wypełnianie ubytków
Leczenie to ten rodzaj działania, który stosuje się w momencie, kiedy objęte próchnicą miejsce nie jest jeszcze zbyt duże, a więc jest to wczesny etap próchnicy. Na samym zębie to konkretne miejsce, jakie zostało objęte próchnicą wygląda jak odwapnienie, a więc przypomina białą plamkę o nieregularnym kształcie. W zależności od tego na jakim etapie plamka ta została zauważona, można leczyć to miejsce na różne sposoby. Najmniej inwazyjne, ale też dające rezultaty tylko i wyłącznie wtedy, kiedy odwapnienie jest na wczesnym stadium tworzenia się, jest zastosowanie specjalnego preparatu miejscowo. Może on być na bazie fluoru, gdyż to pozwala na reminalizację szkliwa, ale można również zastosować fotoablację laserową, której zadaniem jest odparowanie zaatakowanych przez bakterie tkanek.
Sytuacja jest poważniejsza w momencie, kiedy miejsce zaatakowane próchnicą staje się miękkie, a w efekcie braku podjęcia szybkiego leczenia całkowicie się wykrusza. Na tym etapie chorych tkanek nie da się już uratować, można to miejsce jedynie oczyścić odsłaniając dziurę, która nazywana jest ubytkiem. W kolejnym kroku ubytek powinien zostać odpowiednio uzupełniony, jednakże to, jaki materiał zostanie do tego celu wybrany zależy od wielu czynników: umiejscowienia zęba, pełnionej przez niego funkcji, rozmiaru ubytku oraz grubości ścianek zęba. Zaopatrzony ubytek fachowo nazywany jest plombą. W zależności od wypełnienia, plomba ma określoną żywotność, najbardziej wytrzymałe mogą nam służyć nawet przez około 20 lat.
Jak zapobiegać próchnicy i co ją powoduje?
Jak widać, próchnica nie jest niczym przyjemnym, a pojawiający się ubytek wymaga koniecznej interwencji lekarza stomatologii. Najlepiej byłoby więc zapobiegać powstawaniu próchnicy, która tworzy się poprzez działanie niektórych bakterii- głównie tych, które są odpowiedzialne za rozkładanie cukrów. Bakterie te z czasem zaczynają produkować coraz więcej masy, na którą składają się kwasy organiczne, a których zdecydowana większość to drobnoustroje. W efekcie działania bakterii pojawia się nalot o żółtawym zabarwieniu, który nazywany jest płytką nazębną. Bakterie coraz mocniej przylegają do szkliwa, a w efekcie niszczą je. Zdecydowanie najskuteczniejszą substancją, która najlepiej radzi sobie z takimi bakteriami jest fluor. Dlatego też do zabiegów ochronnych, które mogą ustrzec nas przed próchnicą możemy zaliczyć lakierowanie zębów preparatem na bazie fluoru lub też fluoryzacja specjalną pianką lub też żelem. Zapobieganiu wytwarzania się próchnicy sprzyja również częste szczotkowanie zębów, a także używanie do tego celu dedykowanych past, w których składzie bardzo często również obecny jest fluor.