usuwanie kamienia nazębnego

Jak usunąć kamień nazębny?

Czym jest kamień nazębny i w jaki sposób możemy go usunąć?

Wiele osób z czasem skarży się na powstawanie na zębach charakterystycznego osadu, który nazywany jest kamieniem nazębnym. Nieestetyczny wygląd zębów to jedno, ale warto wiedzieć także o tym, że tworzący się osad może prowadzić do innych, poważnych konsekwencji. Najpierw możemy zauważyć go między zębami oraz od wewnętrznej strony dziąseł. Jeśli jest obecny przez dłuższy czas, może powodować uszkodzenie szkliwa, a następnie prowadzić do próchnicy, niszczenia zębów, a także nieświeżego oddechu. Dlatego też często zastanawiamy się, jak usunąć kamień nazębny albo też chcielibyśmy wiedzieć co można zrobić, aby ograniczyć jego wytwarzanie. Wiedza ta z pewnością pozwoli nam lepiej zatroszczyć się o higienę naszej jamy ustnej.

Kamień nazębny- skąd się bierze i jak zapobiec tworzeniu się kamienia?

Niestety, kamień nazębny jest bezpośrednią konsekwencją naszych zaniedbań. Osad osiada na zębach w rezultacie spożywania posiłków oraz picia napojów, ale w tej początkowej fazie można od razu się go pozbyć poprzez szczotkowanie zębów. Odkładanie tego zadania na później sprawia, że zaczyna on się utwardzać, a strukturę kamienia zyskuje już po 48 godzinach od wytworzenia się w jamie ustnej. Jak więc widać, na tworzenie się kamienia nazębnego najbardziej narażone są osoby, które zapominają o regularnym myciu zębów lub odkładają je na później. W składzie osadu, który tworzy kamień nazębny znajdziemy całą masę resztek pokarmowych, a także bakterii. Powodem osadzania się kamienia może być nie tylko zapominane o myciu zębów, ale też robienie to w sposób niedokładny. Najczęściej bowiem osadza się on pomiędzy zębami oraz między połączeniami zębów z dziąsłami.

Odpowiednie preparaty oraz skalling jako skuteczne sposoby na kamień nazębny

Osoby, które chciałyby wzbogacić swoją codzienną higienę jamy ustnej o preparaty, które skutecznie radzą sobie z kamieniem nazębnym, powinny przede wszystkim celować w pasty o odpowiednim składzie. Najczęściej powinna się w nich znaleźć taka substancja jak azotan potasu, fluorek sodu, węglan sodowy czy też monofluorofosforan sodowy. Jeśli jednak jest już za późno na profilaktykę, pozostają nam bardziej specjalistyczne metody usuwania kamienia nazębnego. Najpopularniejszą z nich jest skalling, czyli zabieg, który pozwala rozbić złogi kamienia i efektywnie się ich pozbywać. Skalling można przeprowadzać na co najmniej kilka sposobów. Najbardziej tradycyjną jego wersją jest ręczne usuwanie kamienia poprzez zastosowanie pilniczków, sierpów, dłutek i innych przyrządów dentystycznych. Taki sposób walki z kamieniem jest odpowiedni w momencie, kiedy nie ma go zbyt wiele i nie zależy nam na dogłębnym czyszczeniu jamy ustnej. Alternatywę stanowi zastosowanie wierteł typu frez, które pozwalają na mechaniczne usunięcie kamienia. Kolejną metodę stanowi skalling ultradźwiękowy, a także zastosowanie lasera. Ostatnią możliwością jest skalling chemiczny, który polega na nałożeniu specjalnego roztworu na zęby. Ma on za zadanie rozpuścić kamień, a w kolejnym kroku jest on wypłukiwany z jamy ustnej za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem.