usuwanie kamienia nazębnego

Karboksyterapia – wskazania do wykonania zabiegu

Karboksyterapia wykonywana jest najczęściej w sytuacji, gdy zależy nam na pozbyciu się blizn, cellulitu, pajączków, rozstępów i zmarszczek. Ale nie jest to jej jedyne zastosowanie, ponieważ od niedawna wykorzystywana jest ona również w leczeniu łysienia w celu stymulacji włosów, a także w przypadku chęci pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Co to jest karboksyterapia? 

Karboksyterapia włosów w Krakowie, jest zabiegiem, w którym do celów terapeutycznych stosowany jest dwutlenek węgla. Już w latach 30’ ubiegłego wieku w jednym z francuskich SPA, karboksyterapia wykorzystywana była do leczenia zaburzeń krążenia. W dzisiejszych czasach terapie wykorzystujące medyczne CO₂ zajmują jedne z najwyższych miejsc w kosmetologii i medycynie estetycznej. W metodzie tej nie jest wymagane stosowanie znieczulenia miejscowego. Karboksyterapia jest zabiegiem, stosunkowo mało inwazyjnym, bezpiecznym, oraz doskonale tolerowanym przez pacjentów, ponieważ dwutlenek węgla wydalany jest z organizmu w naturalny sposób, jako jedne z końcowych produktów wymiany gazowej organizmu. W czasie zabiegu karboksyterapii dwutlenek węgla transportowany jest do płuc, a w dalszym etapie, wydalany, podobnie jak ma to miejsce w końcowym etapie procesu fizjologicznego, jakim jest np. oddychanie.  

Na czym polega zabieg karboksyterapii? 

Do aplikacji dwutlenku węgla wykorzystuje się różnego rodzaju aparaty, które umożliwiają dozowanie odpowiedniej ilości gazu dobranego indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Nakłucia wykonuje się płytko, śródskórnie lub podskórnie.

Wstrzykiwany do tkanki dwutlenek węgla w czasie podawania bezpośredniego, działa dwufazowo – mechanicznie oraz biochemicznie. Jest to niezwykle istotne w trakcie planowania zabiegu i uzależnione jest od problemu oraz okolicy poddawanej zabiegowi.

Karboksyterapia – jakie ma działanie biochemiczne? 

Mechanizm biomechaniczny, działa na podstawie zjawiska opisanego na początku XX w. przez duńskiego fizjologa Christiana Bohra. To zjawisko występuje w fizjologii i opiera się na zmniejszeniu powinowactwa hemoglobiny do tlenu, w warunkach zmniejszonego pH.

Dwutlenek węgla powoduje niemal natychmiastowe rozszerzenie się naczyń krwionośnych, a także zwiększenie przepływu tlenu i krwi w okolicy, która jest poddawana zabiegowi. Do jednych z najbardziej pozytywnych efektów zaliczane jest tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, czyli tzw. neowaskularyzacja i udrożnienie zwężonych naczyń krwionośnych. W czasie, gdy krwinki czerwone wystawiane są na wysokie stężenie CO₂, zawarta w nich hemoglobina, zaczyna powoli uwalniać atomy tlenu, łącząc je z dwutlenkiem węgla.