wyrywanie zęba

Krople, tabletki i płyny do soczewek — rodzaje i zastosowanie

Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych to dopiero pierwszy krok w drodze o dobry wzrok na co dzień. Kolejnym, równie ważnym elementem jest dobór odpowiednich produktów do pielęgnacji oraz przestrzeganie wszelkich zasad, które gwarantują bezpieczne korzystanie ze szkieł kontaktowych. Najważniejsze są właściwe płyny do soczewek, służące do mycia i przechowywania szkieł, i które występują w kilku rodzajach. Kosmetyczkę warto jednak wyposażyć także w krople nawilżające do oczu i inne dodatki. O czym mowa i w jakich sytuacjach warto je stosować?

Podstawowe wyposażenie — płyny do soczewek

Odpowiednią pielęgnację i bezpieczne korzystanie ze szkieł kontaktowych gwarantują płyny do soczewek. Niektóre z nich pełnią kilka funkcji, do których zalicza się czyszczenie, dezynfekowanie i odbiałczanie soczewek, a także nawilżanie, zmywanie i przechowywanie ich na czas nocy. Płyny do soczewek tego typu, które łączą w sobie kilka różnych ról, nazywane są wielofunkcyjnymi i ze względu na łatwość użytkowania są najczęściej wybierane przez użytkowników szkieł kontaktowych. Na rynku wciąż dostępne są jednak produkty nieco starszej generacji, w których preparaty czyszczące i płyny do przechowywania są używane oddzielnie. Różnice między dostępnymi płynami do soczewek można sklasyfikować pod względem różnych kategorii, takich sposób czyszczenia, skład, czy też rodzaj soczewek, dla jakich są przeznaczone.

Płyny do soczewek miękkich

Najczęściej spotykany rodzaj szkieł kontaktowych to soczewki miękkie, do których zaliczyć można wszelkie produkty, przeznaczone do noszenia w ciągu dnia i ściągania je na noc, lub w przypadku soczewek jednodniowych, do wyrzucenia po jednym użyciu. Występują one w kilku wariantach, dwutygodniowym miesięcznym, a także o przedłużonym trybie noszenia, czyli night&day. Płyny do soczewek miękkich gwarantują odpowiednią pielęgnację soczewek po ściągnięciu ich wieczorem, nawilżenie, bezpieczeństwo i uczucie świeżości następnego dnia po założeniu. Służą do czyszczenia soczewki, przechowywania jej w szczelnie zamkniętym pojemniku, a także przygotowania do założenia następnego dnia.

Płyny do soczewek twardych

Znacznie rzadziej spotykane są soczewki twarde, które wykorzystuje się z reguły przy leczeniu skomplikowanych wad wzroku i innych schorzeń. Są one znacznie sztywniejsze, niż swoje miękkie odpowiedniki, gdyż z pomocą twardej konstrukcji, mają one za zadanie zmienić kształt rogówki. Stosowane są w przypadkach zaawansowanego astygmatyzmu, krótkowzroczności oraz dalekowzroczności, przy niektórych chorobach oczu, ale także w przypadku niektórych sposobów walki z wadami wzroku. Płyny do soczewek twardych różnią się składem i stężeniem niektórych składników, gdyż nie pochłaniają one wody, a wszelkie reakcje odbywają się jedynie na powierzchni soczewki kontaktowej.

Krople nawilżające do oczu

Większość osób, które korzysta ze szkieł kontaktowych, zna uczucie wysychającej powierzchni oka. Niedogodności tego typu nasilają się podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, w wyniku długotrwałej pracy przy komputerze, a także przez mocno zanieczyszczone powietrze. W takich wypadkach działanie płynu do soczewek bywa niewystarczające i konieczne może być, użycie kropli nawilżających do oczu, dla osób noszących soczewki kontaktowe. Działają one łagodząco i nawilżająco, a jednocześnie nie wymagają uprzedniego ściągnięcia soczewek, umożliwiając aplikację bezpośrednio na szkła kontaktowe, nie powodując tym samym żadnych niepożądanych reakcji chemicznych.

Oprócz płynów do soczewek — tabletki odbiałczające

Niechcianym efektem, który często bywa uciążliwy dla osób, korzystających z soczewek kontaktowych są osady, złożone z białka, tłuszczów i glikoprotein, osadzające się na ich powierzchni pod koniec dnia. Choć nie są one bolesne, to nie tylko powodują mniejszą przejrzystość widzenia, ale także dyskomfort, spowodowany podrażnieniem oczu i samym uczuciem ciała obcego w oku. Aby wspomóc pracę płynów do soczewek, stosuje się więc tabletki odbiałczające, które skutecznie pomagają zwalczyć osad i zanieczyszczenia, są dostępne zarówno dla soczewek miękkich, jak i twardych, jak również całkowicie bezpieczne w użytkowaniu.