Leczenie kręgosłupa – skolioza, kifoza, lordoza – czym charakteryzują się te wady postawy oraz jak je leczyć?

Problemy z kręgosłupem dotykają dzisiaj coraz większej ilości osób. W wielu przypadkach nie mamy wpływu na to, że rodzimy się z już konkretną wadą. Czasami również choroba kręgosłupa pojawia się niespodziewanie z wielu różnych przyczyn. W innych wypadkach wadę postawy powodujemy my sami. W każdym z tych przypadków niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej metody leczenia kręgosłupa.

 

Po pierwsze – profilaktyka

Leczenie kręgosłupa to konieczność w przypadku wady postawy, jednak zanim do tego dojdzie, najlepiej jest skupić się na profilaktyce. Ta natomiast obejmuje wprowadzenie już od najmłodszych lat aktywności fizycznej oraz pracowanie nad przyjmowaniem prawidłowej postawy podczas różnych czynności dnia codziennego. My, jako dorośli, którzy nie borykają się (jeszcze!), z poważniejszymi problemami z kręgosłupem również powinniśmy wdrażać taką profilaktykę. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, otyłość – to przyczyny powstawania poważnych wad postawy, w wyniku których konieczne jest rozpoczęcie leczenia kręgosłupa.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Tak naprawdę nie istnieje wada postawy, której nie warto bądź nie należy leczyć. Istnieją natomiast takie choroby kręgosłupa, których wyleczenie może być znacznie utrudnione. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy my lub nasi rodzice zaniedbaliśmy leczenie kręgosłupa jeszcze w czasach młodości. W takim wypadku wszelkie wady postawy, które wcześniej mogły być wyleczone, stają się utrapieniem trudnym do zażegnania. Dlatego tak ważne jest, aby już w najmłodszych latach życia swojego dziecka, przyjrzeć się uważnie jego kręgosłupowi.

 

Tym na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, są łopatki naszego dziecka. Ich niesymetryczne ułożenie albo wystawanie jednej z nich świadczy o wadzie postawy, wymagającej leczenia. Powinniśmy również przyjrzeć się temu, jaki kształt przybiera kręgosłup dziecka, gdy ten stoi profilem. Wszelkie zaokrąglenia, czy wklęśnięcia są dostatecznym powodem, aby wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Leczenie kręgosłupa – konieczność w przypadku wad postawy

Jeśli natomiast z profilaktyką nie było nam po drodze albo cierpimy na wadę postawy z innego powodu niż brak profilaktyki (może to być wada wrodzona, albo taka, która pojawiła się w wyniku jakiegoś urazu) to pozostaje nam wdrożyć odpowiednią metodę leczenia kręgosłupa. Nieocenionym i coraz częściej polecanym sposobem leczenia wad postawy jest metoda FED. Dzięki jej zastosowaniu jesteśmy w stanie leczyć takie wady postawy i choroby kręgosłupa jak skolioza, lordoza oraz kifoza.

 

Warto jednak zaznaczyć, że pod nazwami lordoza i kifoza nie kryje się jedynie wada kręgosłupa. Nazwy te opisują bowiem naturalne wygięcie kręgosłupa człowieka w literę ‘’S’’. Oczywiście chodzi o wygięcie w tył, czyli kifozę oraz w przód, czyli lordozę. Wobec tego patrząc na plecy zdrowego człowieka, powinniśmy zobaczyć, że kręgosłup tworzy prostą linię. Gdy osoba ta stanie bokiem również plecy powinny być proste. Jednak w momencie, gdy kifoza lub lordoza stają się pogłębione, zauważymy albo zaokrąglenie pleców i wysuniecie głowy do przodu, albo wklęśnięte plecy i wypięty brzuch. Wtedy konieczne jest zdecydowanie się na jedną z metod leczenia kręgosłupa.

 

Jeśli chodzi natomiast o skoliozę, to ta jest trójpłaszczyznowym skrzywieniem kręgosłupa, które dotyczy skrzywienia w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej oraz poziomej. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, przy chorobach kręgosłupa zauważyć można np. niesymetryczność łopatek. Objaw ten zwiastuje skoliozę. Niepokojący może okazać się również kręgosłup, który nie przebiega prosto, nierówne biodra czy talię.

 

Metoda FED – najlepszy sposób leczenia kręgosłupa?

Jednym z najnowszych sposobów leczenia wad postawy i chorób kręgosłupa jest metoda FED. W dużej mierze opiera się ona na ćwiczeniach wykonywanych w aparacie FED. Pacjent zostaje odpowiednio przypięty i podwieszony w celu rozciągnięcia kręgosłupa, a następnie zastosowany jest nacisk, który wynosi nawet 100 kg. Ćwiczenia w aparacie zawsze poprzedzone są zabiegami fizykoterapeutycznymi. Przygotowują one pacjenta do dosyć sporego wysiłku, który generowany jest w aparacie. Obecnie jest to jedna z godnych szczególnej uwagi bezinwazyjnych metod leczenia kręgosłupa.