prądy lecznicze

Prądy lecznicze- kiedy można je stosować?

Fizjoterapia zna bardzo wiele zastosowań prądów leczniczych, które określane są jako elektroterapia. Leczenie prądem nie jest wcale niczym nowym, gdyż pozytywne skutki takiej terapii były znane już lata temu, obecnie kuracja z wykorzystaniem elektrod przepuszczających prąd stały lub zmienny jest popularnym, a nawet wręcz jednym ze standardowych zabiegów. Elektrody są nakładane na ciało pacjenta punktowo, tam, gdzie występuje problem lub w miejscu, gdzie pacjent uskarża się na jakieś schorzenie. Ich działanie jest tak naprawdę natychmiastowe- działają one przeciwbólowo, poprawiają krążenie, a także ukrwienie skóry, stosowane są jako sposób na przyspieszenie regeneracji tkanek oraz kurację polecaną w przypadku występowania obrzęków. Zastosowanie elektroterapii musi mieć więc swoje uzasadnienie. Najczęściej ten rodzaj fizjoterapii zleca lekarz prowadzący, jako jedną z metod leczenia najbardziej adekwatną do problemu.

Kiedy elektroterapia jest zalecana i może przynieść nam korzyści?

Przede wszystkim w momencie, kiedy uskarżamy się na bóle mięśniowe, borykamy się z różnego rodzaju dyskopatiami lub nerwobólami i chcielibyśmy zmniejszyć ich natężenie. Elektroterapia w dużej mierze jest właśnie ceniona ze względu na możliwość uśmierzania bólu, zwłaszcza jeśli zabieg jet przeprowadzany codziennie w seriach od 5 zabiegów wzwyż. Elektroterapia pomoże także przy dochodzeniu do siebie po różnego rodzaju kontuzjach i urazach związanych z narządami ruchu. Stosuje się ją w przypadku szeroko pojętych chorób reumatologicznych, przy zwyrodnieniach stawów, przy bólach kręgosłupa, a także przy bólach związanych z osteoporozą oraz rwą kulszową. Zalecenia i przeciwwskazania znajdziesz tutaj: https://iclb.pl/zabiegi/elektroterapia/

Kiedy powinniśmy zrezygnować z zabiegów elektroterapii?

Oczywiście, obok istniejących bardzo wielu korzyści, jakie niesie ze sobą zabieg z wykorzystaniem leczniczych prądów, są również i takie sytuacje, kiedy nie powinno się ich stosować, gdyż istnieją do tego przeciwwskazania. Elektrod nie powinno się przykładać na skórę bardzo zniszczoną, kiedy widoczny jest stan zapalny i obszerne uszkodzenia tkanek. Leczenie prądami jest też niemożliwe u tych pacjentów, którzy posiadają wszczepione różnego rodzaju urządzenia elektroniczne lub metalowe fragmenty. Mowa tutaj o wszelakich implantach, a nawet o rozruszniku, jaki jest wszczepiany w serce. Zabieg nie powinien być wykonywany u kobiet w ciąży. Powinny go sobie też odpuścić osoby, które akurat chorują, mają jakiekolwiek infekcje, zaburzenia czucia czy też problemy z krzepnięciem krwi.

Chcąc wybrać się na zabieg z wykorzystaniem leczniczych prądów sami szybko zorientujemy się, że istnieje przynajmniej kilka jego odmian. Jedną z nich jest jonofereza, gdzie elektrody przykładane są punktowo tak, aby dokładnie trafić w miejsce, w którym odczuwana jest bolesność. Z kolei przy leczeniu różnego rodzaju dyskopatii częściej stosuje się galwanizację, a więc zabieg, gdzie aplikowane są dawki prądu stałego o niskiej częstotliwości, które będą odpowiednio oddziaływać na tkanki.