zabieg terapia

Terapia, która wykorzystuje impulsy elektromagnetyczne

Ten rodzaj terapii coraz mocniej zyskuje na popularności. Wykorzystanie impulsów elektromagnetycznych jest też znane jako magnetoterapia, ale też bywa określane skrótem PEMF z języka angielskiego. Jaki jest cel aplikowania takich impulsów? Okazuje się, że stosowanie pola magnetycznego może pomagać w licznych dolegliwościach bólowych i znacząco je zmniejszać. Tym samym stanowi terapię zaradczą na wiele problemów zdrowotnych. Może więc sprawić, że poprawi się nasz komfort życia nawet wtedy, kiedy cierpimy na dość uciążliwe schorzenia. Impulsy elektromagnetyczne posiadają jedną, bardzo ważną cechę. Są zdolne do przenikania przez tkanki i dostawania się dokładnie do tych miejsc w naszym ciele, które chcielibyśmy leczyć. Aby możliwa była magnetoterapia, konieczne jest posiadanie specjalnego urządzenia, które będzie generowało impulsy. Ich rodzaj oraz natężenie powinny być dobrane pod kątem schorzenia oraz celów, jakie chcemy osiągnąć poprzez uczestnictwo w zabiegu.

Co warto wiedzieć na temat takich impulsów?

Oprócz tego, że mogą one przenikać dokładnie do tego miejsca aplikacji, jakie zostało wybrane, powodują one uruchomienie procesów fizjologicznych w komórkach, a więc działają na nie stymulująco. Tym samym znacznie szybciej może dojść do regeneracji uszkodzonych komórek. Zwiększa się zawartość DNA w komórkach, zwiększa się też przyswajalność białek, a także absorpcja ATP. Wszystko to razem sprawia, że zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego są przede wszystkim polecane jako remedium na powracające dolegliwości bólowe. Magnetoterapia działa też przeciwobrzękowo, a także przeciwzapalnie. Oczywiście, aby zabieg mógł być w pełni bezpieczny, musi być wykonywany w specjalny sposób. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiednich parametrach samego pola magnetycznego. Jego częstotliwość musi być mniejsza od 100 Hz, a najczęściej wynosi około 20 Hz.

Jakie schorzenia można w taki sposób leczyć?

Praktyka pokazuje, że lista takich schorzeń jest naprawdę bardzo długa. Terapia z wykorzystaniem pola magnetycznego sprawdzi się przy osteoporozie, a także przy różnego rodzaju uszkodzeniach mięśni. Można ją stosować jako terapię przyspieszającą zdrowienie po doznaniu różnych kontuzji- po złamaniach, zwichnięciach oraz różnego rodzaju urazach. Co ciekawe, pole magnetyczne może też znacznie redukować senność i zmęczenia, a także być pomocne przy migrenach oraz nawracających, silnych i uporczywych bólach głowy. Często stosuje się je przy chorobach związanych z górnymi oraz dolnymi drogami oddechowymi.

Jeśli wydaje się nam, że terapia polem magnetycznym ma szansę dobrze zadziałać w naszym przypadku- powinniśmy od razu zasięgnąć opinii naszego lekarza prowadzącego lub też doświadczonego fizjoterapeuty. Za pewne bez trudu znajdziemy w swojej najbliższej okolicy ośrodek, który posiada odpowiedni sprzęt do wykonywania takich zabiegów. Za pewne, jedna sesja nie będzie wystarczająca, a najlepsze efekty uzyskamy po serii zabiegów. Warto jest przekonać się o ich skuteczności.