Zdrowie klienta a błąd lekarski

Mamy je jedno i ma ono nam służyć jak najdłużej – zdrowie. Tego życzy sobie każdy na święta i o to zabiega każdy człowiek na ziemi. Czasem bywa tak, że przez nieszczęśliwy wypadek, chorobę, a nawet cudzą winę doznajemy uszczerbku na tym cennym elemencie naszego życia. Warto nadmienić, że ludzkie zdrowie chronione jest nie tylko przez opiekę lekarską, ale również prawną. Gdzie jednak powinniśmy się zgłosić, gdy doznamy pogorszenia naszego zdrowia z powodu np. błędu lekarskiego?

Błąd lekarski – co zrobić, gdy się przydarzy?

Mylić się rzecz ludzka. Czasem jednak pomyłki stają się zbyt kosztowne i mogą przynieść człowiekowi ogromną krzywdę – szczególnie gdy chodzi o pomyłkę podczas leczenia lub ryzykownej operacji.

Niekoniecznie chodzi tu o „pomyłkę lekarza”, gdyż medyczny błąd może przejawiać się na różne sposoby. Trzeba też jasno podkreślić, że winę nie zawsze ponosi lekarz – czasem może dojść do tego, że zmęczona pielęgniarka po nocnym dyżurze pomyli się w podaniu leków czy pracownik administracyjny szpitala pomyli karty, kierując pacjenta na niewłaściwy zabieg.

Za wszystkie błędy medyczne odpowiada szpital. Jeśli rzeczony błąd zaszkodzi pacjentowi, nawet w niewielkim stopniu – ten może wnieść pozew przeciwko szpitalowi o spowodowanie błędu w sztuce lekarskiej.  Adwokaci działający w kancelarii SMR Law, specjalizują się w wielu dziedzinach prawa, w tym także sporządzaniu tego typu wniosków.

Kiedy skorzystać z pomocy prawnika?

Gdy klient ma pewność, że chce rościć się swoich praw drogą sądową, dobrze jest zasięgnąć porady adwokata. Dzięki pomocy prawnej możliwe jest udowodnienie błędu, zorganizowanie biegłych lekarzy jako świadków w sprawie, a co najważniejsze – pomoc w ustaleniu odpowiedniego zadośćuczynienia za doznaną przez klienta krzywdę.

W procesie udowadniania błędu placówce, lekarzowi lub innej instytucji medycznej, jest niezbędny zdolny adwokat, który przeprowadzi sprawę powoda w profesjonalny sposób. Polega to głównie na współpracy z ekspertami z dziedziny medycyny, którzy badają przebieg leczenia pacjenta i potrafią wychwycić nieprawidłowości w poszczególnych procedurach. Adwokat sprawnie udowadnia zaniedbanie lekarskie i w sprytny sposób przekonuje do siebie sędziego i ławę przysięgłych. Dlatego właśnie pomoc doświadczonego adwokata lub radcy prawnego ma kluczowe znaczenie w przebiegu sprawy o odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej.

Jakie są szanse na wygranie sprawy?

Statystyki mówią dość jasno, że większość spraw rozstrzyganych jest na korzyść lekarzy. Z tego powodu tego typu sprawy są niezwykle ryzykowne. Pacjent jednak może znacznie zwiększyć szansę na wygraną, dysponując pełną dokumentacją medyczną z procesu leczenia. O to dbają też prawnicy – kompletują dowody, doradzają co jest ważne dla sądu oraz powołują świadków.

Pracownicy kancelarii SMR Law nie wahają się podejmowania nawet najbardziej zawikłanych spraw. Dlatego też nasze grono klientów stale się powiększa, a ilość wygranych spraw systematycznie rośnie. Możesz zapoznać się z ich ofertą na stronie: https://www.smr-law.at/pl/specjalizacje/