dieta dla zdrowia

Choroby dietozależne, czyli o roli diety dla zdrowia

Dieta rozumiana jako sposób odżywiania się ma ogromny wpływ na organizm, bowiem to dzięki niej ciało dostaje większość potrzebnych mu do życia substancji odżywczych. Większość – bowiem organizm człowieka ma zdolność wytwarzania witaminy „D”. Jest to jednak tylko jedna z wielu, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania ciała witamin. Brak niezbędnych substancji odżywczych może wywoływać problemy zdrowotne, a w wielu przypadkach także zaostrzać stany chorobowe.

Współczesna medycyna zdiagnozowała wiele chorób, których przyczyną jest nieodpowiednia dieta. Niewłaściwy i niezdrowy sposób odżywiania, który powoduje powstanie chorób dieto zależnych to przede wszystkim spożywanie posiłków, które dostarczają organizmowi większej dawki energii, niż wynosi jego zapotrzebowanie, problemem jest także spożywanie zbyt dużej ilości soli, cukrów w różnej postaci, tłuszczów trans oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Jednocześnie osoby ciepiące na choroby dietozależne bardzo często dostarczają swojemu ciału zbyt mało witamin i polifenoli.

Do najczęściej występujących chorób dietozależnych zaliczane są:

  • otyłość,
  • cukrzyca typu drugiego,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżyca,
  • osteoporoza.

Dieta może mieć też wpływ na powstawanie i złośliwość niektórych nowotworów.

Jak walczyć z chorobami dietozależnymi?

W zasadzie odpowiedź na pytanie jak leczyć choroby dietozależne jest prosta – prawidłowym sposobem odżywiania. O ile wydaje się to oczywiste w przypadku otyłości, miażdżycy czy cukrzyce, o tyle dla wielu osób dieta przy osteoporozie czy nadciśnieniu bywa dużym zaskoczeniem. A przecież nie powinno tak być. Wszak dieta na mocne kości, która jest bogata w wapń, magnez, potas, witaminy A i C oraz kwasy nasycone omega – 3, to sposób odżywiania, o którym wiele mówi się już w okresie dzieciństwa (źródło: https://projektzdrowie.info/diets/dieta-mocne-kosci/). Wówczas zwraca się ogromną uwagę na odżywianie, które pozwala budować mocne kości, bowiem dzieci nadal rosną, czyli rosną ich kości. Jednak im jesteśmy starci, tym mniej wagi przywiązujemy do odżywiania, które ma budować wytrzymałość układu kostnego, a przecież im jesteśmy starci, coraz większe znaczenie ma taka dieta. Osteoporoza to choroba, której można uniknąć, spożywając duże ilości morskich ryb, moreli, orzechów czy pomidorów. Jeśli nie wiemy, jak prawidłowo się odżywiać, by budować mocne kości, warto poprosić o pomoc lekarza lub dietetyka, którzy wskażą odpowiednie składniki pokarmowe. Dietetyk przygotuje natomiast pełny jadłospis, który będzie odpowiedni dla osób mających problemy z kośćmi.