Operowanie zamiatarką drogową- jak wygląda w praktyce?

Zamiatarki drogowe to pojazdy, które zostały w specjalny sposób dostosowane do ważnego zadania, jakie mają pełnić- do oczyszczania przestrzeni miejskiej na szereg różnych sposobów. Kompaktowe, mniejsze modele zamiatarek są przeznaczone do pracy na ograniczonej przestrzeni- w wąskich uliczkach, na chodnikach czy nawet torowiskach. Ich wielkość została zmodyfikowana z poziomu dużego auta ciężarowego do niewielkiego pojazdu, w przypadku którego na pierwszy rzut oka od razu wybija się osprzęt. Chyba najbardziej charakterystyczną cechą takich zamiatarek są obrotowe szczotki, jakie są standardowym wyposażeniem takiej zamiatarki. Czym jeszcze charakteryzują się te pojazdy?

Szczotkowanie i mycie, jeśli zajdzie taka potrzeba

Podstawowym zadaniem, jakie jest wykonywane przez zamiatarki jest szczotkowanie powierzchni dróg, chodników czy deptaków. To szczotkowanie w znacznym stopniu daje efekt zbliżony do tradycyjnego zamiatania, stąd też taka nazwa maszyn, które te zadania realizują. Odwiedzając stronę Terberg Matec Polska na https://www.terbergmatec.pl/ możemy zobaczyć, że w praktyce poszczególne modele zamiatarek mogą się między sobą różnić. Pierwsza taka różnica może dotyczyć chociażby ilości i umiejscowienia szczotek obrotowych maszyny, a także sposobu sterowania szczotkami i wydajności ich pracy:

 

  • W zależności od modelu, zamiatarka może posiadać od 1 do 3 szczotek, które poruszają się ruchem obrotowym zamiatając, a także podrywając do góry większe odpady i zanieczyszczenia, które następnie są zasysane do wnętrza kontenera. Szczotki muszą być na bieżąco zraszane podczas swojej pracy. Dzięki temu ich szybki ruch obrotowy nie powoduje unoszenia się kurzu i pyłu, co byłoby niekorzystnym zjawiskiem.
  • Szczotki obrotowe są instalowane w różnych miejscach. W przypadku modeli kompaktowych najczęściej jest to front maszyny. Zdarza się jednak także sytuacja, w której osprzęt znajduje się z boku maszyny. W przypadku dużych i wydajnych zamiatarek, które już raczej swoim wyglądem bardziej przypominają auta ciężarowe- często stosuje się osprzęt wleczony bezpośrednio za pojazdem.
  • Szczotkami można sterować niezależnie od siebie dzięki temu, że znajdują się one na wysięgnikach hydraulicznych.
  • Praca szczotek może być na bieżąco kontrolowana przez operatora dzięki częściowo przeszklonej kabinie, z poziomu której prowadzi on maszynę.
  • Na wydajność sprzątania duży wpływ ma maksymalny rozstaw szczotek, a więc to, jaką powierzchnię będą one mogły posprzątać podczas jednorazowego przejazdu zamiatarki w terenie.