RTG zębów w Krakowie w ciągu 3 minut!

Nieodłączną częścią leczenia dentystycznego jest wykonanie odpowiedniego zdjęcia rtg. zębów. Pozwala on na ocenienie uszkodzeń. Na podstawie prześwietlenia zębów dentysta jest w stanie stwierdzić, w którym miejscu i jakie leczenie zastosować. Samo badanie trwa zaledwie 3 minuty i jest całkowicie bezpieczne!

Rodzaje zdjęć RTG zębów

Zdjęcia rtg. nazywane są powszechnie prześwietleniem zębów. Jest to badanie radiologiczne, pozwalające w bezpieczny sposób ocenić poziom i dokładną lokalizację uszkodzeń uzębienia. W pracowni RTG wykonać można różne rodzaje zdjęć RTG zębów.

Punktowe prześwietlenie zębów

Punktowe zdjęcie zlecane jest przez lekarza w przypadku leczenia małego obszaru jamy ustnej. Znajdzie zastosowanie przy kanałowym leczeniu zęba, oferując bardzo dokładny obraz o wysokiej rozdzielczości. Takie prześwietlenie przyda się także przy usuwaniu zęba lub w przypadku leczenia stanów zapalnych miazgi i tkanki na niewielkim obszarze jamy ustnej.

Zdjęcie pantomograficzne – panorama zębów

Zdjęcie pantomograficzne zębów pozwala na sprawdzenie ogólnego stanu uzębienia pacjenta. Dzięki niemu dentysta dowie się, w którym miejscu są ubytki i występuje próchnica. Pozwala także na sprawdzenie stanów zapalnych jamy ustnej. Swoim zasięgiem obejmuje wszystkie zęby, dzięki czemu jest świetną podstawą do ogólnego sprawdzenia zdrowia jamy ustnej. Zdjęcie pantomograficzne zębów wykonuje się także na potrzeby leczenia ortodontycznego, by zaplanować leczenie i ocenić wadę zgryzu. Wykonywane jest specjalnym urządzeniem, które nazywane jest pantomografem. Stąd nazwa: zdjęcia pantomograficzne.

Zdjęcia cefalometryczne boczne

Zdjęcie cefalometryczne to inaczej zdjęcie boczne czaszki i żuchwy. Jest to zdjęcie również wykorzystywane do leczenia ortodontycznego. Jednak w tym wypadku takie leczenie jest głównym powodem dla wykonania zdjęcia cefalometrycznego. Oznacza to, że rzadko kiedy używane jest przy leczeniu stomatologicznym. W końcu zdjęcie cefalometryczne w głównej mierze pokazuje budowę żuchwy i układ tkanki miękkiej.

Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych

W przypadku urazów skroni lub żuchwy zleca się wykonanie zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych. Dzięki temu można ocenić uszkodzenie i zaplanować dalsze leczenie. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie takiego zdjęcia. W przypadku podejrzenia choroby zwyrodnieniowej jest ono równie niezbędne. Pozwala na wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości i podjęcie działań.

Prześwietlenie zębów – czy bezpieczne?

Rtg. zębów to zabieg bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Wątpliwości może wzbudzać jedynie wpływ promieniowania. Prawdą jest, że nie jest ono neutralne dla naszego organizmu. Jednak dawka promieniowania przy prześwietleniu zębów jest na tyle mała, że całkowicie nieszkodliwa. Z naturalnym promieniowaniem mamy do czynienia na co dzień. Może być ono wszędzie, zarówno w glebie i powietrzu, jak i nawet w jedzeniu, które spożywamy. Mimo wszystko nie wykonuje się badań RTG na kobietach w ciąży. Jest to spowodowane faktem, że wrażliwość na promieniowanie zmniejsza się wraz z wiekiem. Jedynie zagrożenie zdrowia matki lub płodu zezwala na wykonanie takiego badania.